ایمپلنت

 

..::  ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت ها قطعاتی در ابعاد کوچک از جنس فلزتیتانیوم سازگار با بدن هستند که با روش جراحی زیر لثه در داخل استخوان فک جای داده می شوند . وقتی این پیچ ها در جای خود قرار گرفتند به دندانپزشک این امکان را می دهند تا با استفاده از پروتزهای دندانی روکش ایمپلنت دندان را بر روی آنها قرار دهند .

ایمپلنتولوژی حاصل آخرین تحقیقات روز دنیا است . قرار دادن ایمپلنت دندان در فک ، درمانی نه چندان سخت است که عوارضی در پی ندارد . ایمپلنت دندان همان نقش دندانهای اصلی را تا پایان عمر برای بیمار ایفا می کند .

از بین روشهای مختلف جایگزینی ریشه دندان ، ایمپلنت دندان جایگزینی کامل محسوب می شود . چرا که هم ریشه هم تاج دندان را شامل می شود .

در تعریفی کلی تر ، ایمپلنت دندان نوعی پایه تیتانیومی سازگار با سلول های بدن است . از ایمپلنت دندان به عنوان جایگزینی مناسب و دائمی به جای یک یا چند دندان از دست رفته ( بی دندانی ) استفاده می شود . پس از قرار دادن ایمپلنت توسط دندانپزشک در داخل استخوان فک ، با استخوان سازی سلول های استخوان ساز در سطح ایمپلنت ، استخوان فک به ایمپلنت جوش می خورد .فرآیند جوش خوردن معمولا 3 تا 4 ماه طول کشیده ، سپس قسمت تاج و روکش دندان ساخته شده و بر روی پایه ایمپلنت دندان قرار می گیرد .

امروزه با روش های نوین جراحی و تکنولوژی های روز ایمپلنت ( همان ایمپلنت دیجیتال) ، می توان ایمپلنت دندان را با بالاترین دقت و کیفیت و کمترین درد و عوارض  ، در استخوان فک کاشت . (کاشت دندان )

کوتاه ترین تعریف ایمپلنت دندان می تواند این باشد که ایمپلنت یک دندان جایگزین دائمی برای دندان های از دست رفته است که درست همانند دندان های طبیعی عمل می کند و به استخوان فک کاملا جوش می خورد .

لازم به ذکر است که موفق ترین ، قابل اعتماد ترین  و ماندگارترین درمان برای جایگزینی دندان ها ی از دست رفته ایمپلنت می باشد .

 

..:: چرا ایمپلنت دندان قیمت اش گران است ؟

ایمپلنت دندان قیمت اش نسبت به سایر درمانهای سنتی دندانپزشکی مقداری بیشتر است که شامل هزینه فیکسچر ( بخش کاشتنی انواع ایمپلنت دندان ) و قطعات پروتزی ( اباتمنت اصلی و بعضا موقت ، آنالوگ ، پیچ و ... ) که به هزینه لابراتواری چند برابری پروتز ( روکش ایمپلنت ) نسبت به روکش دندانهای عادی اضافه می شود ، می باشد .

 

 

..:: آیا ایمپلنت دندان پس می زند ؟

خیر ، ایمپلنت دندانی بر خلاف انواع دیگر پیوند ها ( قلب ، کلیه ، ریه و ... ) پس نمی زند . چرا که تیتانیوم فلزی است که با محیط بدن کاملا سازگار است . اما علل از دست دادن ایمپلنت ها شامل عواملی است همچون :

1. جراحی نامناسب

2. تروما ( آسیب و ضربه ) به ایمپلنت دندان بلافاصله پس از جراحی

3. پروتز نامناسب و عدم پخش صحیح نیرو

4. از همه مهمتر عدم رعایت بهداشت دهان توسط بیمار

 

..:: مضرات ، معایب ، مشکلات و عوارض ایمپلنت چیست ؟

از جمله معایب و مشکلات ایمپلنت دندان قیمت آن است . ایمپلنت دندان هزینه اش نسبت به سایر درمانها برای جایگزین کردن دندان ( کاشت دندان و درمان بی دندانی ) مانند پروتز ثابت یا پروتز متحرک ، بیشتر است . هزینه ایمپلنت دندان بسته به نوع برند مورد استفاده ، از چهار میلیون تا شش میلیون تومان در فروردین ماه سال 99 است .

ایمپلنت دندان قیمت اش نه تنها کمی بالاتر از درمانهای دیگراست ، زمانبر بودن درمان ایمپلنت نیز از معایب دیگر ایمپلنت دندان است . زمانی حداقل بین 4 تا 9 ماه برای این درمان تخصصی لازم است .

از جمله مضرات ایمپلنت این است که یک جراحی بوده و ریسک های مربوط به جراحی را نیز دارد . از جمله این ریسک ها می توان به احتمال عفونت و شکست درمان یا از دست رفتن ایمپلنت دندان اشاره کرد که در این مورد نیاز به جایگزینی مجدد آن است .

همچنین ایمپلنت دندان نیازمند معاینات دوره ای توسط متخصص ایمپلنت می باشد .

 

 

..:: قسمت های تشکیل دهنده ایمپلنت چیست ؟

ایمپلنت دندان به جای دندانهای از دست رفته ( بی دندانی ) قرار می گیرد . این جایگزین دندانهای از دست رفته از سه بخش تشکیل می شود .

 

1. تاج

تاج ایمپلنت چیست ؟ قسمتی که مانند دندان است و معمولا از مواد سرامیکی ساخته شده است . تاج ایمپلنت به گونه ای طراحی شده است که مانند دندان طبیعی عمل می کند  . تاج ایمپلنت می تواند از جنس سرامیک یا پرسلن باشد. 

2.  اتصال دهنده یا اباتمنت

اتصال دهنده یا اباتمنت ایمپلنت چیست ؟  گاهی اوقات به عنوان اتصال دهنده برای اطمینان از قرار گرفتن قسمت تاج روی پایه ایمپلنت خود استفاده می شود .و اغلب به شکل شش ضلعی یا هشت ضلعی است .

اباتمنت : تکیه گاه ، یک قسمت از پروتز دندان یا قسمتی از ایمپلنت که در تامین ساپورت و یا تکیه گاه یک پروتز عمل می کند .

3. پایه ایمپلنت

پایه ایمپلنت چیست ؟ یک پیچ تیتانیومی است که با استخوان فک ترکیب می شود تا یک پایه ایمن و پایدار فراهم کند . پایه ایمپلنت دندان مانند دندان طبیعی عمل می کند .

 

..:: مراقبت های بعداز جراحی ایمپلنت چیست ؟

1. بعداز انجام ایمپلنت شما ممکن است به استراحت نیاز داشته باشید تا اثر بی حسی کاملا خاتمه یابد بعداز یک بی حسی موضعی چند ساعت طول می کشد تا دهان و دندان تان به حالت اول خود برگردد. شما ممکن است به مسکن نیاز داشته باشیدتا اثر ناراحتی حاصل از بی حسی رابرطرف کند.

2. معمولا بعداز عمل می توانید به خانه برگردید اما اگر بیهوشی عمومی داشته باشید به یک همراه نیاز دارید  تا شما را برای رسیدن به خانه همراهی کند و تا 24 ساعت اول بهتر است دوست یا یکی از آشنایان مراقب شما باشد.

3. خیلی مهم است درچند روز بعداز ایمپلنت که به استراحت می گذرانید از غذاهای نرم و سرد استفاده کنید.

4. بهداشت دهان و دندان مهمترین عاملی است که می تواند عمر مفید ایمپلنت را تضمین کند .

5. عدم استعمال دخانیات بسیار توصیه می شود .

 

 

..:: ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب نیست ؟

1. درصورتی که سابقه انجام شیمی درمانی یا رادیوتراپی را دارید یا اینکه درحال حاضر این درمان های رو انجام می دهید باید بدانید که احتمال موفقیت درمان کمتری دارید.

2. موارد خاص پزشکی مانند پوکی استخوان و دیابت پیشرفته در بسیاری موارد اگر متقاضی از دخانیاتی مانند سیگار استفاده کند دندانپزشک از درمان خود دوری میکند زیرا استفاده ازاین موارد حتی سیگار باعث کاهش امکان موفقیت درمان می شود.

 

..:: انواع روش های علمی کاشت ایمپلنت چیست ؟

1. ایمپلنت های داخل استخوان : این دسته معروف ترین نوع ایمپلنت هستند که به صورت یک پیچ هستند که داخل استخوان قرار میگیرند.

2. ایمپلنت های ساب پریوستیال : که در مواردی که تحلیل شدید استخوان فک پایین صورت گرفته است، استفاده میشود و به صورت سازه ای است که روی فک پایین و زیر لثه قرار می گیرد. و بعد ساختار پروتزی روی آن سوار میشود.

3. ایمپلنت های زایگوماتیک : در تحلیل استخوان های شدید فک بالا یک ساختار فلزی به استخوان گونه ای پیچ میشود.

دو نوع ایمپلنت آخر امروزه با توجه به تکنیک های متنوع پیوند استخوان برای بازسازی استخوان فک، چندان مورد استفاده نیست .

 

..:: اهداف رادیوگرافی در ایمپلنت چیست ؟

اهداف رادیوگرافی کسب اطلاعات لازم از کمیت ، کیفیت و زاویه استخوان ، رابطه بین ساختمانهای آناتومیک و ایمپلنت و وجود ضایعات احتمالی در نقاط جراحی است .

فاز دوم زمان جراحی ایمپلنت دندان انجام می شود که جهت ارزیابی نقاط جراحی در زمان کاشت ایمپلنت و یا درست پس از آن صورت می گیرد .

فاز سوم پس از درمان پروتزایمپلنت دندان انجام می شود .

 

 

..:: انواع رادیوگرافی ها در ایمپلنت چیست ؟

1. پری اپیکال

اکثرا عکس رادیولوژی پری اپیکال در مطب دندانپزشکان گرفته می شود که دستگاههای آن معمولاً از دیوار هر مطب درمانی آویزان شده اند. رادیولوژی داخل دهانی می ‌توانند موقعیت ساختارهای آناتومیکی مختلف را نشان داده و با دقت بالا به تشخیص تحلیل استخوان کرستال پس از انجام عمل کاشت ایمپلنت دندان ) نیز کمک کنند.

 2. CBCT

سی بی سی تی مخفف توموگرافی کامپیوتری اشعه مخروطی است و نوع خاصی از تجهیزات اشعه ایکس است که زمانی که عکس های اشعه ایکس از دهان و دندان معمولی برای نحوه تشخیص درست کاشت ایمپلنت ( کاشت دندان / درمان بی دندانی ) کفایت نکند به کار می رود. پزشک شما احتمالا از این تکنولوژی برای گرفتن تصاویر سه بعدی از دندان های شما، بافت نرم اطراف، رشته های عصبی و استخوان توسط یک اسکن مجزا استفاده می کند. عکس های اسکن های سی بی سی تی تصویر دقیقی از سینوس فک بالا ارائه می دهند و موقعیت آن را نسبت به استخوان فک مشخص میکنند. اسکن CBCT ایمپلنتولوژیست را قادر می سازد تا تراکم استخوان را بسنجد و اندازه و طول ایمپلنت ها را مطابق با استخوان موجود انتخاب کند.  عکسبرداری سی بی سی تی برای ایمپلنت دندان هزینه اش بالاتر از عکسبرداری پری اپیکال می باشد .

 

جراحی ایمپلنت به روش دو مرحله ای :

این روش نیازمند دو مرحله جراحی می باشد .

پروسه اول جراحی ایمپلنت چیست ؟ پایه ایمپلنت در داخل استخوان کار گذاشته می شود و به طور کامل توسط فلپ که از قبل زده شده بود پوشیده می شود . در واقع ایمپلنت در مرحله اول در زیر بافت نرم دهان مدفون می گردد .

..:: جراحی فلپ در ایمپلنت چیست ؟

این نوع جراحی لثه مربوط به پاکت لثه می باشد که هدف ترمیم آن است. وقتی التهاب و عفونت در لثه گسترش بیابد پاکت به وجود می آید، التهاب و عفونت باعث چسبندگی بافت لثه به دندان ها می شود. وقتی عمق پاکت به بیش از 5 میلی متر گسترش یابد، دندانپزشک مجبور است برای کاهش آن از جراحی فلپ استفاده کند. معمولا برای درمان بیماری های پیشرفته لثه از جراحی فلپ استفاده می کنند

پروسه دوم جراحی ایمپلنت چیست ؟ در این مرحله cover screw   را که در مرحله اول بر روی فیکسچر بسته شده و توسط فلپ کشیده شده بود ، مجددا با زدن فلپ کاور خارج می کنیم و healing abutment  قرار داده و فلپ را اطراف آن بخیه می زنیم .

کاوراسکرو (Cover Screw) در ایمپلنت چیست ؟ پیچ کوچکی است که پس از قرارگیری فیکسچر در استخوان فک، به سرعت روی فیکسچر قرار می گیرد تا کاملاً سطح داخلی فیکسچر را بپوشاند.  

 

 

..:: هیلینگ اباتمنت در ایمپلنت چیست ؟

هیلینگ اباتمنت بعد از ۸-۴ هفته به روی فیکسچر قرار داده می شود . هیلینگ بسته به تشخیص دندانپزشک بعد از مدتی (۳-۲ ماه) به جای کاوراسکرو بسته می شود. هیلینگ باعث شکل گیری بافت لثه در اطراف ایمپلنت دندان می شود و همچنین از نفوذ جسم خارجی به داخل ایمپلنت جلوگیری می کند. بعد از بستن هیلینگ و گذشت ۲-۱ هفته، دندانپزشک آن را باز کرده و ایمپرشن کوپینگ را برای قالب گیری به جای آن می بندد. سپس در همان جلسه دوباره هیلینگ را بسته تا دندان بیمار آماده شود .

هیلینگ اباتمنت نیز دارای قطر، کلار و ارتفاع های مختلفی است و بسته به سایز فیکسچر استفاده شده و شرایط لثه بیمار انتخاب می گردد.

 

..:: فیکسچر در ایمپلنت چیست ؟

پایه ایمپلنت دندان که به عنوان فیکسچر( FIXTURE )  شناخته می شود یک ساختار کوچک و به شکل پیچ است که زیر لثه بیماری که دچار بی دندانی در یک ناحیه شده قرار می‌گیرد. بعد از اینکه جراح سوراخ کوچکی در استخوان فک بیمار، جایی که ریشه دندان طبیعی از دست رفته قبلا قرار داشت؛ ایجاد کرد؛ فیکسچر را طی یک عمل جراحی در استخوان فک او قرار می‌دهد. این فیکسچر به عنوان ریشه مصنوعی یا ریشه ایمپلنت ها شناخته می شود. در طول فرآیند ریکاوری ، این فیکسچر با استخوان فک طی فرآیندی که اسئواینتگریشن نامیده می شود؛ جوش می خورد یا اصطلاحا فیوژ می شود .  در این فرآیند پایه ایمپلنت کاملا پایدار و مستحکم در استخوان فک شما نگه داشته می شود.

مزایای این روش این است که پروسه ترمیم استخوان بدون حضور هیچ نیرویی بر بدنه ایمپلنت تا زمان انجام ترمیم شکل می گیرد .

جراحی ایمپلنت به روش تک مرحله ای : این روش  نیازمند یک مرحله جراحی می باشد . همانند روش دو مرحله ای کنار زدن فلپ ، دید و دسترسی کافی و مستقیم به استخوان فک فراهم می گردد . در این روش  PME  کمی بالاتر از استخوان فک قرار می گیرد .

 

 

..:: مزیت های روش تک مرحله ای ایمپلنت چیست ؟

1. بالغ شدن بافت نرم همزمان با بافت سخت

2. عدم نیاز به جراحی مرحله دوم

 

..:: عوامل کاشت ایمپلنت چیست ؟                                                                     

1. ریشه دندان آسیب دیده یا از دست رفته باشد.                                                                                                

2. دندان خرد شده یا شکسته شده باشد.                                                                                                           

3. دندان به شدت پوسیدگی داشته باشد.                                                                                                           

4. دندان در اثر تصادف یا آسیب شدید از دست رفته باشد.

5. بیمار دچار بی دندانی شده باشد.

 

..:: مزیت های کاشت ایمپلنت چیست؟

1. ایمپلنت ظاهری کاملا طبیعی دارد

2. عملکرد ایمپلنت کاملا شبیه دندان طبیعی است بدون هیچ تکان و لغزشی .

3. ایمپلنت دندان عوارض کمی در بردارد .

4. ایمپلنت برای بیمار بسیار راحت است

5. طول عمر ایمپلنت بسیار بیشتر از سایر درمانهاست .

6. توسط ایمپلنت می توان چندین دندان را جایگزین کرد .

7. با ایمپلنت میتوان دندان مصنوعی را ثابت کرد .

 

 

..:: مراحل انجام جراحی ایمپلنت چیست ؟

به طور کلی مراحل انجام ایمپلنت دندان به شکل زیر می باشد:

1. معاینه و تعیین نوع و تعداد ایمپلنت به همراه هزینه.

2. در صورت احتیاج کشیدن دندان در این مرحله از درمان میباشد.

3. جراحی و نصب پایه ی ایمپلنت

4. طراحی چاهک لثه ای برای گذاشتن لبه ی روکش ها در زیر لثه ، جهت پیشگیری از وارد شدن مواد غذایی

5. انتخاب رنگ ، قالبگیری و ارسال قالب به لابراتوآر

6. انجام کارهایی مثل: طراحی لبخند ، موقعیت لبه ی دندان ها، تعیین ارتفاع فک و...

7. ارسال قالب به لابراتوآر

8. چسباندن نهایی ایمپلنت دندان

 

..:: در صورت نیاز به پیوند استخوان مراحل زیر طی میشود :

پیوند استخوان : اگر استخوان فک شما به اندازه کافی تراکم نداشته باشد یا تحلیل رفته باشد ، ممکن است قبل از انجام جراحی ایمپلنت دندان به پیوند استخوان احتیاج پیدا کنید . پیوند استخوان به این دلیل است که در فرآیند عمل جویدن ، دهان شما فشار زیادی به استخوان شما وارد می کند و اگر استخوان نتواند ایمپلنت را پشتیبانی کند ، احتمالا عمل جراحی ایمپلنت به شکست منتفی می شود . عمل پیوند استخوان می تواند پایه ی بسیار محکمتری برای ایمپلنت ایجاد کند.

 

..:: میزان موفقیت در درمان کاشت ایمپلنت دندان چقدر است ؟

در موفقیت کاشت دندان عوامل متعددی دخالت دارند که جنس استخوان فک و لثه بیمار یکی از مهم ترین آن ها به شمار می رود. اگر فرد بیمار بدن سالمی داشته باشد میزان موفقیت تا ۹۵ درصد نیز افزایش پیدا خواهد کرد اما اگر افراد نسبت به مراقبت های دهان و دندان خود توجه کافی نداشته باشند میزان موفقیت با کاهش روبه رو خواهد شد . بهتر است بیماران پیش ازهراقدامی ابتدا از عدم وجود بیماری های دهان و دندان خود اطلاع کسب کنند . چنانچه بیماری جهت درمان بی دندانی یک ناحیه ی خاص از دهان خود ، قصد انجام عمل کاشت ایمپلنت را داشته باشد ابتدا باید به دندانپزشک مراجعه کرده و از نبود بیماری های زیر اطمینان حاصل کند. درصورتی که هریک از این بیماری ها وجود داشته باشد فرد باید ابتدا از درمان لازم برخوردار شده و مشکل موجود را از بین ببرد. پس از رفع مشکلات زیر بیماران می توانند نسبت به انجام کاشت دندان اقدام نموده و به توصیه هایی که از سوی دندانپزشک متخصص عنوان می شود دقت کنند.

 

..::  بیماری ها و عادت های نامناسب دهان و دندان مربوط به جراحی کاشت ایمپلنت چیست ؟

1. آفت کوچک : آفت دهان یکی از بیماری هایی است که اغلب افراد پیش از سن ۴۰ سالگی به آن مبتلا می شوند. چنانچه آفت در دهان به وجود بیاید باید حدود ۷ تا ۱۰ روز صبر کرد تا به خوبی از بین رفته و التهاب آن کاهش پیدا کند. چنانچه دندانپزشک متخصص تشخیص وجود آفت دهان را بدهد داروی لازم برای بیمار تجویز شده و پس از بهبودی کامل فرد می تواند درمان را انجام دهد.

2. گازگرفتگی گونه بصورت مکرر 

3. احساس بوی بد در دهان به صورت دائمی

4. هرگونه عفونت ، آبسه و تبخال در ناحیه داخل دهان واطراف لب .

5. خشکی دهان بدون دلیل و به صورت غیر طبیعی

6. فلوروزیس

7. دندان قروچه

8. سرطان دهان

بنابراین باتوجه به موارد عنوان شده می توان دریافت که درمان دندان ( بی دندانی ) از اهمیت بسیار زیادی در زیبایی ظاهری و سلامت افراد دارد. توجه به نکات بهداشتی و انجام مراقبت های لازم درخصوص بهداشت دهان و دندان موجب می شود تا دندان کاشته شده به مانند دندان های طبیعی عملکرده و تا پایان عمر ماندگاری داشته باشد.

 

..:: آشنایی با ایمپلنت دیجیتال:

با اطمینان بالا می توان گفت در آینده ای نه چندان دور ، دندانپزشکی دیجیتال کاملا رایج خواهد شد . در نتیجه ی دیجیتالی شدن پروسه ی درمان ، سرعت ، دقت ، زیبایی و کیفیت نتیجه ی نهایی درمان بسیار افزایش می یابد .

در یک بررسی کلی ، دندانپزشکی با محوریت دیجیتال می تواند جایگزین مناسبی برای روش های درمان سنتی باشد

در مقاله ی زیر ، به بررسی جنبه های مختلف درمان تخصصی ایمپلنت دیجیتال می پردازیم .

در ایمپلنت دیجیتال برای بررسی شرایط استخوان فک و موقعیت قرارگیری رشته های عصبی ، از مدل سازی کامپیوتر سه بعدی استفاده می شود . در این روش به کمک بررسی دقیق بافت استخوانی و یافتن موقعیت عصب قبل از جراحی ، بهترین مکان جهت ایمپلنت گذاری با دقت بالا قابل تخمین می گردد .

با توجه به اینکه عمل جراحی ایمپلنت دیجیتال به منظور ایجاد کمترین شکاف ممکن طراحی شده است ، درد به میزان قابل توجهی نسبت به عمل جراحی ایمپلنت سنتی کاهش می یابد .

عمل جراحی ایمپلنت دیجیتال با ایجاد حداقل شکاف در کاهش قابل توجه خونریزی و تورم بعد از کاشت ایمپلنت نیز بسیار موثر است .

یکی از نقاط قوت بسیار پراهمیت کاشت ایمپلنت دیجیتال نسبت به ایمپلنت دندان سنتی ، سطح شکاف ایجاد شده است . در ایمپلنت دیجیتال سطح شکاف بسیار کوچک و جزیی است اما در عمل جراحی ایمپلنت دندان سنتی ، از آنجایی که جراح ایمپلنتولوژیست باید تمام لثه را ببرد تا به استخوان فک برسد ، شکاف بسیار بزرگتر بوده و به طبع آن بیمار درد بیشتری را احساس می کند .

 

..:: چه عکس ها یا ابزاری در روش ایمپلنت دیجیتال مورد نیاز است ؟

در روش ایمپلنت دیجیتال بیمار حتما باید عکس اسکن شده (CBCT) داشته باشد . به کمک این عکس می توان به تمام اطلاعات جزیی و تخصصی ازقبیل نشانه های آناتومیکی فک بیمار اعم از سینوس ، عصب تحت فکی و چانه ای و همچنین نزدیکی و دوری به عصب دست یافت که خود این اطلاعات کمک بسیاری در بالابردن سرعت ، دقت و کیفیت جراحی ایمپلنت دیجیتال می کنند .

سپس برای کسب اطلاعات دقیق تر از مشخصات داخل دهان و دندان بیمار توسط دوربین داخل دهانی ، یک تصویربرداری داخل دهانی از بیمار به عمل می آوریم .

در نهایت برای تکمیل اطلاعات تخصصی مورد نیاز جهت جراحی ایمپلنت دیجیتال ، به نوعی ابزار به نام راهنمای جراحی (SURGERY GUIDE) نیاز داریم . توجه داشته باشید  زمانی که راهنمای جراحی در دهان بیمار قرار می گیرد به طور کامل روی دندان ها و لثه و ناحیه بی دندانی ثابت می شود و تکان نمی خورد . این فیکس بودن باعث می شود هنگام دریل ، موقعیت اصلی استخوان دریل شود و حداقل برداشت بافت استخوانی را داشته باشیم .

 

..:: ایمپلنت دیجیتال بر چه مبنایی ساخته می شود ؟

ایمپلنت دیجیتال بر مبنای اثر دندان هر فرد طراحی می شود . پس از گرفتن اثر دندان از بیمار ، تمام جزییات و تغییراتی که می یتواند به بهبود کاشت ایمپلنت و ظاهر پروتز دندانی کمک کند ، توسط کامپیوتر طراحی می شود . همچنین دندانپزشک متخصص ایمپلنت می تواند به طور کامل پروتز دندان را در زمان مورد نیاز طراحی کند .

در نهایت می توان گفت کاشت ایمپلنت دیجیتال می تواند حتی برای موارد بسیار پیچیده طوری عمل کند که نتیجه نهایی دقیقا شبیه دندان طبیعی بیمار باشد .

در مرحله بعدی ، ایمپلنت دندان دیجیتال بر اساس داده های ورودی به کامپیوتر و بر مبنای جای دندان بیمار است .

هنگامی که جای دندان از بیمار گرفته شد ، نتایج به کامپیوتر منتقل می شود . سپس کامپیوتر مدل های مختلفی از اینکه دندان در دهان بیمار به چه صورت قرار گیرد ، به دندانپزشک ارایه می دهد .

در این مرحله دندانپزشک می تواند از برنامه های طراحی پروتز دندان پیشرفته برای موارد پیچیده تر استفاده کرده و نحوه قرار گیری پایه های ایمپلنت در استخوان فک بیمار را طراحی کند . 

با تکمیل طراحی نحوه قرارگیری پایه های ایمپلنت ، طراحی پروتز دندانی با استفاده از جای دندان بیمار به راحتی و با بهترین موقعیت قرارگیری در فک بیمار انجام می گیرد .

 

..:: مزایای ایمپلنت دیجیتال چیست ؟

در یک دسته بندی کلی ، مزایای ایمپلنت دیجیتال نسبت به روش ایمپلنت سنتی ، به صورت زیر فهرست می شود .

1. درد پس از جراحی و حین جراحی کاشت ایمپلنت دیجیتال به طرز قابل توجهی بسیار کمتر از روش کاشت ایمپلنت دندان سنتی است .

2 . میزان دقت و کیفیت محاسبات و جراحی در ایمپلنت دیجیتال بسیار بیشتر از کاشت ایمپلنت دندان سنتی است .

3 . سطح کیفیت ظاهری و زیبایی دندان ایمپلنت شده در ایمپلنت دیجیتال کاملا رضایت بخش و دقیقا در حد دندان طبیعی است .

4 . زمان جراحی در کاشت ایمپلنت دیجیتال نسبت به ایمپلنت سنتی بسیار کوتاه تر است .

5 . به کمک تکنولوژی های پیشرفته ، بهترین مکان جهت کاشت پایه ایمپلنت با دقت فوق العاده بالا قابل تخمین است .

6 . سرعت بهبودی زخم جراحی در روش ایمپلنت دیجیتال ، به دلیل سطح شکاف کوچکتر و برش های کمتر ، بسیار بالاتر از روش ایمپلنت سنتی است .

7 . احتمال عفونت و تورم بعد از جراحی ایمپلنت دیجیتال نزدیک به صفر است .

8 . طول مدت بی دندانی در روش ایمپلنت دیجیتال تقریبا صفر است و روکش موقت بلافاصله بعد از کاشت ایمپلنت تحویل بیمار می شود .

9 . درصد موفقیت جراحی در روش ایمپلنت دیجیتال بیشتر است .

10 . در روش ایمپلنت دیجیتال نیاز به چسب یا هرگونه ماده اضافه ای هنگام کاشت وجود ندارد .

 

..:: آیا عمل جراحی ایمپلنت دیجیتال نسبت به سایر روشهای ایمپلنت دندان درد کمتری دارد ؟

در عمل جراحی ایمپلنت دندان به روش سنتی ، دندانپزشک باید لثه را تا رسیدن به استخوان صورت به حالت عمودی ببرد تا بتوان محل کاشت پایه ایمپلنت ها را مشخص کرد . این خود یکی از دلایلی است که بیماران ترجیح می دهند ایمپلنت دیجیتال را انتخاب کنند .

در روش ایمپلنت دیجیتال ، با استفاده از عکس های سی تی سه بعدی که به منظور بررسی شرایط استخوان و محل قرارگیری رشته های عصبی گرفته می شود ، شکاف به حداقل می رسد . شکاف ایجاد شده در روش ایمپلنت دیجیتال به قدری کوچک است که حتی نیاز به بخیه زدن ندارد .

کاشت ایمپلنت دیجیتال نه تنها زمان ریکاوری را کوتاه می کند ، بلکه خطر ایجاد تورم را نیز به حداقل رسانده و خونریزی و عفونت را نیز کمتر می کند .

در نتیجه میزان درد در حین جراحی ایمپلنت دیجیتال و پس از آن به طرز چشمگیری کاهش می یابد .

 

..:: چرا هزینه درمان ایمپلنت دیجیتال نسبت به سایر درمان های سنتی ایمپلنت بالاتر است ؟

اگر بخواهیم دلایل گران بودن ایمپلنت دیجیتال را بشماریم ، فهرست زیر به دست می آید .

1.با متریال گران طراحی می شود .

2.با دستگاه های پیشرفته طراحی و ساخته می شود .

3. سرعت تحویل پروتز و روکش در روش ایمپلنت دیجیتال بالاتر است . بنابراین به هزینه ها اضافه می شود .

4.بیمار حتی یک روز هم بی دندانی را تجربه نمی کند و این باعث می شود ایمپلنت دیجیتال جز درمانهای لوکس محسوب شود .

5 . مواد و تجهیزات ایمپلنت دیجیتال وارد می شود و ارز دولتی به آن تعلق نمی گیرد .

6 . نیاز به نیروی ماهر برای طراحی ایمپلنت دیجیتال وجود دارد .

7 . نیاز به دانش و تخصص بالای متخصص ایمپلنت برای انجام کاشت ایمپلنت دیجیتال وجود دارد .

8 . این فن تخصصی بوده و فقط چند شرکت معتبر در ایران آن را انجام می دهند .

9 . تنها چند مرکز معتبر ایمپلنت دندان در تهران ایمپلنت دیجیتال را انجام می دهند .